Mai 18, 2024, 07:33:19 pm *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îţi creezi un cont.

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
Noutăţi: SMF - Just Installed!
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
 1 
  : Ianuarie 27, 2010, 09:18:55 pm 
Creat de Admin - Ultimul mesaj de către Admin
    Există patru definiţii ale Lui Dumnezeu în Biblie. Fiindcă Dumnezeu nu poate fi definit, ele sunt incomlete. Cu toate acestea ele aruncă o lumină asupra adevăratei naturi a Lui Dumnezeu.
    Acestea sunt:
    1. "Dumnzeu este dragoste" - Aceasta este natura Lui Dumnzeu în mila Sa divină.
"Cine nu iubeşte n-a cunoscut pe Dumnezeu; pentru că Dumnezeu este dragoste."
                                                                       1 Ioan 4. 8

    2. "Dumnezeu este lumină" - Aceasta este natura Lui Dumnzeu în felul Său divin de a fi. În El nu este întuneric.
"Vestea, pe care am auzit-o de la El şi pe care v-o propovăduim, este că Dumnezeu e lumină, şi în El nu este întuneric."
                                                                       1 Ioan 1. 5

    3. "Dumnezeu este un foc mistuitor" - Aceasta este natura Lui Dumnzeu în sfinţenia Sa divină.
"fiindcă Dumnezeul nostru este „un foc mistuitor”".
                                                                        Evrei 12. 29

    4. "Dumnezeu este Duh" -  Aceasta este natura Lui Dumnzeu în esenţa Sa divină.
"Dumnezeu este Duh; şi cine se închină Lui trebuie să I se închine în duh şi în adevăr.”
                                                                        Ioan 4. 24

   Însuşirile Lui Dumnezeu, descoperă natura Sa. Însuşirile Sale nu sunt abstracte, ci sunt nişte căi sau metode, prin care este descoperită natura Sa sfântă.
   Dintre aceste însuşiri sunt:
   a. "Viaţa este atribuită Lui Dumnezeu"
"Căci, după cum Tatăl are viaţa în Sine, tot aşa a dat şi Fiului să aibă viaţa în Sine."
                                                                        Ioan 5. 26

   b. "Toată cunoştinţa este atribuită Lui Dumnezeu"
"Mare este Domnul nostru şi puternic prin tăria Lui, priceperea Lui este fără margini."
                                                                        Psalmi 147. 5

   c. "Toată puterea este atribuită Lui Dumnezeu"
"Şi am auzit, ca un glas de gloată multă, ca vuietul unor ape multe, ca bubuitul unor tunete puternice, care zicea: „Aleluia! Domnul Dumnezeul nostru cel atotputernic a început să împărăţească."
                                                                       Apocalipsa 19. 6

   d. "Umplerea Universului cu prezenţa Sa este atrinuită Lui Dumnezeu"
"Unde mă voi duce departe de Duhul Tău şi unde voi fugi departe de faţa Ta?
Dacă mă voi sui în cer, Tu eşti acolo; dacă mă voi culca în Locuinţa morţilor, iată-Te şi acolo; dacă voi lua aripile zorilor şi mă voi duce să locuiesc la marginea mării,
şi acolo mâna Ta mă va călăuzi, şi dreapta Ta mă va apuca."
                                                                       Psalmi 139. 7-10

    Dumnezeu este prezent pretutindeni, dar nu se găseşte în toate lucrurile. Dacă Dumnezeu ar fi în toate lucrurile, omul ar putea să se închine oricărui obiect, aceasta însemnând că se închină Lui Dumnezeu.
    Dumnezeu este o fiinţă spirituală, "şi cine se închină Lui, trebuie să i se închine în duh şi în adevăr".

  

 2 
  : Ianuarie 26, 2010, 02:36:38 pm 
Creat de Admin - Ultimul mesaj de către Admin
   Pentru cei, care cred că există Dumnezeu trebuie sa-şi pună întrebarea:
   În ce relaţie sunt eu cu El? De fapt, cum ne-ar ajuta convingerea că Dumnezeu există, iar lumea aceasta a fost creată de El, dacă nu am ajunge la o relaţie vie cu Creatorul nostru? Ar fi ca şi cum un Dumnezeu străin, necunoscut, ne-a creat şi apoi, ne-a lăsat în voia forţelor naturii sau a noastră. Din punctul acesta de vedere, Cuvântul lui Dumnezeu urmăreşte mai mult decât să ne vorbească despre geneză şi ne invită să intrăm într-o legătură de dragoste cu Creatorul.
   Având puse bazele în ce priveşte concepţia despre lume şi viaţă şi relaţia pe care o stabilim cu Dumnezeu, următorul pas se referă la „Rolul credinţei în cunoaşterea lui Dumnezeu şi în relaţia personală cu El.” Noi Îl cunoaştem pe Dumnezeu nu prin vedere, ci prin credinţă. Toată viaţa trăim prin credinţă. Am început prin a-i crede pe părinţii mei, apoi ceea ce îmi spuneau alţi oameni şi mai târziu, ceea ce îmi spuneau profesorii. Astfel, ne-am format întreaga noastră concepţie despre lume şi viaţă prin credinţă.
  Domnul Isus a murit pentru păcatele noastre. Dar de ce a făcut-o? Numai ca să ne spele şi să ne lase acolo, în mocirlă?
  De îndată ce am înţeles planul lui Dumnezeu, atât în forma lui principală, cât şi secundară, trebuie să trecem la îmbrăcarea cu „omul cel nou” sau sfinţirea vieţii. „Ce înseamnă aceasta? Natura esenţială a lui Dumnezeu este adevărul. Însă Dumnezeu este Adevărul, pentru că El este Adevărul, în El existând simţul deplin şi absolut de dreptate. În absolut toate lucrurile, Dumnezeu este drept. Adevărul din El produce dreptate şi sfinţenie care cuprind la modul absolut tot ce este perfecţiune, mai precis sfinţenia este egală perfecţiunii. În Noul Testament, de multe ori, în loc de „sfinţenie” găsim „desăvârşire”. „Voi să fiţi desăvârşiţi, aşa cum Tatăl vostru este desăvârşit”, spunea Domnul Isus.”
  Ce trebuie făcut însă, pentru a intra în relaţie cu Creatorul, pentru că am vorbit până acum despre Planul său?
  Cunoaştem că Dumnezeu Tatăl i-a trimis pe fiul Său să moară ca jertfă pentru păcatele noastre, împlinind astfel legea din Vechiul Testament prin care se aducea ca jertfă un animal pentru iertarea păcatelor. Este voia Lui Dumnezeu. El este Sfânt şi în El nu există păcat.
  Din acest motiv El nu poate suporta păcatul. Păcatul a intrat în lume odată cu actul de neascultare al lui Adam şi al Evei, iar ca preţ al păcatului Dumnezeu a stabilit să fi moartea.
  Nu putem trăi în păcat şi să credem că avem o relaţie cu Creatorul nostru.
  Dumnezeu a lăsat Cuvîntul Său pentru a ne învăţa şi a ne corecta greşelile. Toată Biblia este inspirată de Dumnezeu:
  "Toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu şi (ne) este utilă: ea poate să înveţe, să reproşeze greşelile, să corecteze şi să instruiască în dreptate;"
                                                                                   2 Timotei 3. 16

   Trebuie să conştientizăm faptul că neascultarea poruncilor Lui Dumnezeu înseamnă păcat şi ca urmare aduce după sine deteriorarea relaţiilor cu Dumnezeu.
   "Şi după ce neascultarea unui singur om i-a făcut păcătoşi pe toţi ceilalţi, ascultarea unui singur Om îi va face drepţi pe mulţi."
                                                                                  Romani 5:19

   În acest context, de ce Dumnezeu nu are cu unele persoane o relaţie?
   Răspunsul este simplu: pentru că suntem păcătoşi din fire încă de la naştere:
   "Iată că sunt născut în nelegiuire, şi în păcat m-a zămislit mama mea."
                                                                                  Psalmul 51:5

  "pentru că toţi au păcătuit şi sunt lipsiţi de gloria lui Dumnezeu."
                                                                                  Romani 3:23

  Nu putem fi de la naştere într-o relaţie sfântă cu Dumnezeu din pricina naturii noastre păcătoase, ceea ce se poate observa de oricine.
  Deasemenea nu putem fi într-o relaţie sfântă cu Dumnezeu dacă nu Îl primim în viaţa noastră pe Isus Hristos şi nu îl mărturisim ca Domn al vieţii noastre, în acest mod se obţine viaţa veşnică adică mântuirea:
  "Dacă mărturiseşti deci cu gura ta pe Isus ca Domn şi dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morţi, vei fi mântuit.
 Căci prin credinţa din inimă se capătă neprihănirea, şi prin mărturisirea cu gura se ajunge la mântuire"
                                                                                  Romani 10. 9-10

  Observăm că apostolul Pavel în aceste versete evidenţiază faptul că prin mărturisirea cu gura se ajunge la mântuire, deci nu este suficientă această condiţie, deoarece toate poruncile Lui Dumnezeu trebuie împlinite. În schimb prin credinţă şi mărturisire intri în relaţie cu Dumnezeu, însă o relaţie de durată presupune împlinirea tuturor prouncilor date de Dumnezeu în Cuvântul Său, fapt evidenţiat şi de Iacov în cartea sa din Sfânta Scriptură:  
  "Nu fiţi doar ascultători ai Cuvântului, înşelându-vă singuri; ci puneţi în practică învăţăturile lui."
                                                                                  Iacov 1:22

  Mai departe, trebuie evidenţiată o greşeală, care se practică la unele confesiuni creştine, pentru că orice greşeală trebuie corectată, pentru a împlini Cuvântul Lui Dumnezeu aşa cum a fost El lăsat, pentru a avea o relaţie adevărată cu Dumnezeu.
  Neclarităţile provin din interpretarea greşită a următoarelor versete:
     "Iată că sunt născut în nelegiuire, şi în păcat m-a zămislit mama mea."
                                                                                  Psalmul 51:5

  "pentru că toţi au păcătuit şi sunt lipsiţi de gloria lui Dumnezeu."
                                                                                  Romani 3:23

  Sursa:  Biblia ortodoxă
  Cel ce va crede şi seva boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi.
                                                                                   Marcu 16. 16
 
   Iar această mântuire prin apă închipuia botezul, care vă mântuieşte astăzi şi pe voi, nu ca ştergere a necurăţiei trupului, ci ca deschiderea cugetului bun către Dumnezeu, prin învierea lui Iisus Hristos,
                                                                                   1 Petru 3. 21

    Să analizăm puţin din punct de vedere gramatical cuvântul se
din versetul:
Cel ce va crede şi seva boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi. din Biblia ortodoxă.
    Conform wikipedia: Decoratiuni unghii
    se = pronume reflexiv, adică are următoarea definiţie:
Pronumele reflexiv este partea de vorbire flexibilă care arată identitatea subiectului cu un obiect (subiectul face acţiunea şi o şi suportă, acţiunea se răsfrânge asupra subiectului)
   Nu eu am scris această definiţie, ea este luată din cărţile de gramatică.
   Deci ar trebui să înţeleg din versetul de mai sus că dacă vreau să fiu mântuit ar trebui SĂ MĂ botez.
   Ori după cum ştim, în unele confesiuni creştine ne botează naşii. Pentru că în botezul infantil, voinţa noului născut nu are nici o importanţă în acest ritual la aceste confesiuni.
   În acest context versetul:
Cel ce va crede şi se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi.
   Este transformat în:
Cel ce va crede(părinte sau naş) şi VA BOTEZA (pe nou născut) va mântui(pe nou născut); iar cel ce nu va crede va osândi(pe nou născut).
  Ceea ce înseamnă că nu se împlineşte porunca Domnului Isus Hristos care spune:
           "Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh."
                                                                                  Matei 28. 19

  Adică nou născutul în urma botezului, devine ucenic, asta înseamnă că poate predica Evanghelia şi altora, pentru că asta înseamnă să fii ucenic(să înveţi de la un învăţător, pentru a deveni şi tu unul la rîndul tău, şi să practici ceea ce te învaţă învăţătorul), ori aşa ceva la un nou născut este imposibil.
  În concluzie, nu se respectă actul de voinţă explicat:
  Cel ce va crede şi se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi.
  Şi faptul că noi ne naştem în păcat, după cum am arătat mai sus, în versetul 5 din Psalmul 51 copiii nou născuţi neavând discernământ ei nu pot să creadă în Dumnezeu, condiţie esenţială, pentru a fi botezat după cum reiese din verset, nu încheie nici un legământ în apa botezului, pentru că nu pot mărturisi că au cugetul curat şi pentru că ar trebui să se boteze din proprie iniţiativă, acceptând pe Isus Hristos în inimile lor ceea ce este imposibil la o persoană fără discernământ.
  Mai sunt şi alte porunci încălcate de aceste confesiuni, cum ar fi, unele practici păgâne precum cultul morţilor, sau încălcarea poruncii a doua din cele zece porunci:

  "Să nu ai alţi dumnezei afară de mine. Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti."
                                                            EXodul 20. 4-5

  Prin faptul că sunt îndemnaţi credincioşii să se roage la maica Domnului sau la alţi sfinţi, sau la moaştele lor, fiind consideraţi ca mijlocitori în rugăciune, pe când în Biblie scrie:
"Căci este un singur Dumnezeu şi este un singur mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Isus Hristos"
                                                           1 Timotei 2. 5

  Cercetaţi! O relaţie adevărată cu Dumnezeu constă în a cunoaşte adevărul şi a trăi în adevăr, deoarece, Domnul Isus Hristos a zis:
   "Isus i-a zis: „Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine."
                                                           Ioan 14. 6

  ŞI:
 "Şi a zis Iudeilor, cari crezuseră în El: Dacă rămâneţi în cuvântul Meu,
 sunteţi în adevăr ucenicii Mei; veţi cunoaşte adevărul, şi adevărul vă va face slobozi."
                                                            Ioan 8. 31

  La ce libertate, se referă Domnul Isus Hristos?
  Se referă în primul rând că miciuna duce în rătăcire spirituală şi fiind un păcat, ea robeşte pe cel ce crede în ea:

„Adevărat, adevărat vă spun”, le-a răspuns Isus, „că oricine trăieşte în păcat este rob al păcatului.
                                                               Ioan 8:34

   Porunca a IX-a:
   "Să nu mărturiseşti strâmb împotriva aproapelui tău."
                                                               Exodul 23. 2

   Adică, să nu minţi atunci când cunoşti adevărul.
   Vreau să închei cu următoarele versete, edificatoare:
   "Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică."
                                                               Ioan 3:16

   Vestea bună este că Dumnezeu te iubeşte. Dar tu îl iubeşti pe El?
   Dacă răspunsul tău este DA, atunci cum Îi arăţi această dragoste?
   Nu ai vrea să ai o relaţie ca între Tată şi fiu cu El? Căci este scris:
   "Dar tuturor celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu;"
                                                               Ioan 1:12

   Dacă nu l-ai primit încă pe Isus Hristos în inima ta, atunci ar trebui să o faci, poţi avea mântuirea şi o relaţie cu Dumnezeu adevărată, sau poţi să rătăceşti în întuneric spiritual şi cel mai grav, să-ţi petreci eternitatea în focul cel veşnic.
   Dacă eşti decis să-L primeşti pe Isus Hristos ca Domn şi mântuitor în viaţa ta, atunci roagă-te Lui Dumnezeu în acest mod:
   "Doamne Isuse, ştiu că mă iubeşti, pentru că ai murit pentru mine pe cruce purtând păcatele mele. Îţi mulţumesc, Doamne, pentru că  mi-ai descoperit starea mea pierdută şi păcătoasă. Mărturisesc că sunt un păcătos, mort în păcate şi nu mă pot mântui singur. Te primesc acum prin credinţă, cu bucurie, ca pe Mântuitorul meu personal şi-Ţi mulţumesc, Doamne, pentru Mântuirea ta veşnică. Amin"
   Dacă ai făcut rugăciunea de mai sus, cu credinţă, atunci pasul următor ar fi să găseşti o biserică neoprotestantă, adică o biserică unde se practică botezul nou testamentar şi unde tradiţiile sunt înlocuite doar de Cuvântul pur al Lui Dumnezeu.
  Dumnezeu să vă binecuvânteze!

 3 
  : Ianuarie 26, 2010, 01:40:25 pm 
Creat de Admin - Ultimul mesaj de către Admin
   Este Biblia adevărată, ce spun profeţiile, ce spun descoperirile ştiinţifice?
   Profeţiile sunt evenimente descoperite prin revelaţie de la Dumnezeu, care se împlinesc cu acurateţe ulterior - uneori cu secole mai târziu.
  Motivul pentru care Dumnezeu ar fi declarat evenimente înainte să se întâmple este tocmai din cauza necredinţei oamenilor:
    "De multă vreme am făcut cele dintâi proorocii, din gura Mea au ieşit, şi Eu le-am vestit: deodată am lucrat, şi ele s-au împlinit.
    Ştiind că eşti împietrit, că grumazul îţi este un drug de fier, şi că ai o frunte de aramă..."
                                                                                       Isaia 48. 3-5
 Biblia face un bilanţ clar al evenimentelor care sunt profeţite şi scrise cu mult înainte ca acestea să se împlinească. În Vechiul Testament sunt peste 300 de profeţii cu privire la venirea lui Mesia, care au fost clar împlinite prin Isus Hristos, sute de ani după ce ele au fost făcute. Haideţi să aruncăm o privire peste câteva dintre ele.

a.  Mesia este născut în Betleem
Vechiul Testament
Şi tu, Betleeme Efrata, măcar că eşti prea mic între cetăţile de căpetenie ale lui Iuda, totuşi din tine Îmi va ieşi Cel ce va stăpâni peste Israel, şi a cărui obârşie se suie până în vremuri străvechi, până în zilele veşniciei.
                                                                    Mica 5:2
Împlinirea profeţiei-Noul Testament
"A adunat pe toţi preoţii cei mai de seamă şi pe cărturarii norodului, şi a căutat să afle de la ei unde trebuia să Se nască Hristosul.
"În Betleemul din Iudea", i-au răspuns ei, "căci iată ce a fost scris prin proorocul:
"Şi tu, Betleeme, ţara lui Iuda, nu eşti nicidecum cea mai neînsemnată dintre căpeteniile lui Iuda; căci din tine va ieşi o Căpetenie, care va fi Păstorul poporului Meu Israel."
                                                                                      Matei 2. 4-6
b.  Mesia este precedat de un mesager
Vechiul Testament
 "Iată, voi trimite pe solul Meu; el va pregăti calea înaintea Mea. Şi deodată va intra în Templul Său Domnul pe care-L căutaţi: Solul legământului, pe care-L doriţi; iată că vine, - zice Domnul oştirilor."
                                            Maleahi 3:1
Împlinirea profeţiei-Noul Testament
"Atunci ce aţi ieşit să vedeţi? Un prooroc? Da, vă spun, şi mai mult decât un prooroc;
căci el este acela despre care s-a scris: "Iată, trimit înaintea feţei Tale pe solul Meu, care Îţi va pregăti calea înaintea Ta."
Adevărat vă spun că, dintre cei născuţi din femei, nu s-a sculat nici unul mai mare decât Ioan Botezătorul. Totuşi, cel mai mic în Împărăţia cerurilor este mai mare decât el."
                                             Matei 10. 9-11

c. Rege, intrând în Ierusalim călare pe un măgar
Vechiul Testament
Saltă de veselie, fiica Sionului! Strigă de bucurie, fiica Ierusalimului! Iată că Împăratul tău vine la tine; El este neprihănit şi biruitor, smerit şi călare pe un măgar, pe un mânz, pe mânzul unei măgăriţe."
                                                                              Zaharia 9:9
Împlinirea profeţiei-Noul Testament
Dar toate aceste lucruri s-au întâmplat ca să se împlinească ce fusese vestit prin proorocul, care zice:
"Spuneţi fiicei Sionului: "Iată, Împăratul tău vine la tine, blând şi călare pe un măgar, pe un măgăruş, mânzul unei măgăriţe."
                                                                             Matei 21:4-5
d. Opresat şi îndurerat, totuşi tăcut înaintea acuzatorilor Lui
Vechiul Testament
"Când a fost chinuit şi asuprit, n-a deschis gura deloc, ca un miel pe care-l duci la măcelărie, şi ca o oaie mută înaintea celor ce o tund: n-a deschis gura."
                                                                            Isaia 53:7
Împlinirea profeţiei-Noul Testament
"Dar n-a răspuns nimic la învinuirile preoţilor celor mai de seamă şi bătrânilor.
Atunci Pilat I-a zis: "N-auzi de câte lucruri Te învinuiesc ei?"
Isus nu i-a răspuns la nici un cuvânt, aşa că se mira foarte mult dregătorul."
                                                                           Matei 27. 12-14
e. Mâinile şi picioarele străpunse
Vechiul Testament
"Căci nişte câini mă înconjoară, o ceată de nelegiuiţi dau târcoale împrejurul meu, mi-au străpuns mâinile şi picioarele"
                                                                           Psalmul 22:16
Împlinirea profeţiei-Noul Testament
Ceilalţi ucenici i-au zis deci: "Am văzut pe Domnul!" Dar el le-a răspuns: "Dacă nu voi vedea în mâinile Lui semnul cuielor, şi dacă nu voi pune degetul meu în semnul cuielor, şi dacă nu voi pune mâna mea în coasta Lui, nu voi crede."
                                                                            Ioan 20. 25
 
AUTENTICITATEA ISTORICĂ

  Haideţi acum să aruncăm o scurtă, dar importantă privire asupra autenticităţii istorice a Noului şi Vechiului Testament.
  Integritatea textului Noului Testament este stabilită, în primul rând, prin mulţimea copiilor manuscrise existente. Un manuscris este o copie scrisă de mână a documentelor primului secol, în contrast cu copiile tipărite.
  Există peste 24.000 de manuscrise ale Noului Testament, cel mai timpuriu fiind datat la aproximativ 40 de ani după original, iar cele mai multe la 250 - 300 de ani după original. Comparând cu alte documente, putem vedea că, de exemplu, "Iliada" lui Homer are doar 643 de copii manuscrise, apărute la 500 de ani după original.
  Integritatea Noului Testament, din acest punct de vedere, întrece cu mult alte documente ale antichităţii. Există mai multe copii, care au o acurateţe mai mare şi sunt făcute după o perioadă mai scurtă de la apariţia originalului.
  Descoperirea, făcută în 1947, a Sulurilor de la Marea Moartă au ajutat la confirmarea autenticităţii Vechiului Testament. Aceste Suluri conţineau 40.000 de manuscrise a aproape fiecărei cărţi a Vechiului Testament, care sunt cu 1000 de ani mai vechi decât cel mai vechi cunoscut până la acea dată şi, totuşi, identice în cea mai mare măsură. Aceasta demonstrează neobişnuita disciplină şi acurateţe a copiştilor Vechiului Testament, pe o perioadă de peste 1000 de ani de transmisie manuscrisă a Scripturilor.
  Pe lângă aceasta, au fost făcute multe descoperiri arheologice care confirmă autenticitatea istorică a Vechiului Testament. Nu s-a făcut, însă, nici o descoperire care să desaprobe ceva din el.
  Dar, despre aceste descoperiri arheologice şi alte descoperiri ştiinţifice importante, puteţi citi dacă sunteţi interesaţi în cartea pe care o voi ataşa mai jos, făcând precizarea că aceste datele, pot fi verificate, unele chiar pe internet.

 4 
  : Ianuarie 24, 2010, 05:02:08 pm 
Creat de Admin - Ultimul mesaj de către Admin
   Creaţionism sau evoluţionism?
   Este o întrebare care trebuie elucidată, deoarece datorită ei, foarte muţi oameni au fost păcăliţi chiar de pe băncile şcolii, unde ideea a fost susţinută şi, cred că cu toţii la un moment dat am văzut o schemă cu homo-sapiens şi gradele sale de evoluţie genetică în timp de la o maimuţă la un om în toată regula din zilele noastre.
  Să fie oare adevărată teoria?
  O să răspund cu o întrebare:
  Dacă îi spun cuiva că este o maimuţă mai evoluată se va supăra pe mine?
  Eu cred că da.
  Dar, ce spun cercetătorii despre teoria evoluţionistă?
  Unii o susţin pe baza cercetărilor ştiinţifice, cu ajutorul tehnologiei moderne de datare.
  De fapt, după cum veţi vedea, ele sunt doar nişte falsuri, însă sunt falsuri pe care le întâlneşti încă în media. Nu de puţine ori am auzit expresia:
  "Acest lac sau acest lanţ muntos sau această planetă sau această specie de plantă sau animal s-a format sau a evoluat în urmă cu x miliarde de ani... "
   Următorul articol l-am luat de următorul link şi cred că certifică cu date falsul grosolan al teoriei evoluţioniste.
 http://wordarmy.wordpress.com/2009/01/18/frauda-stiintifica-intr-o-lume-credula/

  "Să începem cu Omul de Piltdown, descoperit în anul 1912 de către Arthur Smith Woddward şi Charles Dawson. Vechimea lui s-a presupus a fi de 500.000 ani, considerandu-se a fi un “precursor” al omului modern. Au trebuit să treaca 40 de ani ca să se descopere că de fapt era vorba de o inşelatorie. S-a dovedit ca maxilarul Omului de Piltdown era de fapt al unui urangutan, iar craniul – total dezvoltat, la fel ca şi al omului modern, pe când vechimea nici pe departe nu era de 500000 ani, ci de 5000 ani. Între timp publicatiile curgeau gârla şi istoria omului era scrisa. Credulitatea şi ignorarea dovezilor a dus la acceptarea timp de 40 de ani a unui fals ca fiind adevarat. Cu toată tehnica de care dispunem, lipsa de integritate umană la care i se adauga dorinţa de a dovedi că adevarata “credinta” ştiintifică, duc de cele mai multe ori la erori considerabile. Oare câte fraude asemanatoare vom descoperi peste cateva decenii? Oare câte fraude nu s-au descoperit înca?

  O alta înşelatorie este legata de omul de Neanderthal şi a fost descoperită în anul 2005. Timp de 30 de ani în care a activat la Universitatea din Frankfurt, Reiner Protsch von Zieten, un renumit expert în datarile cu carbon, a falsificat o gramada de fapte ştiinţifice pentru a-şi promova propria credinţă în ce priveste omul de Neanderthal. În zilele noastre, atunci când datele ştiinţifice nu se potrivesc cu ceea ce vrei sa susţii ştiinţific, o cale uşoara este să creezi aceste date. Printre falsurile descoperite ale profesorului von Zieten se numără scheletul Bischof-Speyer care a fost datat ca avand 21.300 ani pe când vechimea reala este de 3.300 ani, craniul gasit lângă Padenborn, Germania, despre care prof. von Zieten a spus ca are o vechime de 27.400 ani, iar în realitate este vorba de un craniu al unui om modern care a murit in anul 1750. Thomas Terberger, arheolog la Universitatea din Greifswald, susţine: “Acum Antropologia trebuie sa revizuiască imaginea sa despre omul modern dintre anii 40.000 si 10.000 i.Hr.”

In anul 1922 in vestul statului Nebraska a fost descoperit un dinte, un singur dinte. Fiind examinat de renumitul paleontolog Henry Fairfile Osborn s-a născut o nouă verigă, un nou predecesor al omului modern, Omul de Nebraska. După 5 ani de puternică mediatizare s-a stabilit ca de fapt dintele aparţinea unei specii de porc mistreţ care mai traieşte doar în Panama. Este de inteles că în cazul in care se gaseste un dinte de urangutan, cei care au mai vazut alti dinţi de urangutan, să spună despre respectivul dinte că este un dinte de urangutan. E un dinte pe care îl recunosc si care aparţine unei specii pe care o cunosc. Apare aici un mare semn de întrebare. Cum poate cineva care a gasit un dinte pe care nu are de unde să îl recunoască, pentru că nu a mai vazut un astfel de dinte, să îl atribuie unei specii pe care nu o cunoaste? Aici nu ramane decât o singură posibilitate şi anume aceea ca domnul Henry Fairfile Osborn credea deja în existenţa Omului de Nebraska, iar această credinţă se pare ca i-a dat girul sa atribuie un dinte de porc unei specii în a carei existenţă credea a priori.

Ce facem cu datarea radiometrica?

In fiecare zi, oamenii de ştiinta dateaza tot felul de obiecte, fosile, plante, oase şi cam tot ce gasesc de cuviinţă ei să dateze. Acum întrebarea care se pune este: chiar este o datare reala sau este vorba de jucat zaruri? Ma intreb care om de ştiinţă, care este cât de cât în temă, nu ştie că de fapt datarea radiometrică te poate face sa pari mai batran decât eşti? Luaţi în considerare urmatoarele:

Rocile de pe vulcanul Sf. Elena care a erupt in anul 1986 sunt datate ca având aproximativ 350.000 ani deşi este evident ca s-au format în urma erupţiei. Rocile de pe vulcanul Ngauruhoe din Noua Zeelanda, care s-au format în timpul erupţiilor din intervalul 1949-1977, sunt datate ca avand o vechime cuprinsa între 270.000-3.500.000 ani.

Bucaţi de lemn fosilizate din straturi de rocă sedimentată datând din permianul superior aveau încă în componenţă urme de carbon 14 radioactiv, iar conform metodei radiometrice acest strat are o vechime de 250 milioane de ani. Discrepanţa constă în faptul că după 50.000 ani dispare orice urma de carbon 14 radioactiv din lemn. Cum e posibil atunci să identificăm carbon 14 într-o bucata de lemn veche de 250 milioane de ani?

Analiza vârstei unei bucaţi de lemn prin metoda carbon 14 poate să dea o vârstă de 45.000 ani, pe cand aceiasi bucată de lemn datată prin metoda potasiu-argon poate sa aiba o vârstă de 45 milioane de ani. Este clar că rezultatul declarat oficial va fi cel care convine cel mai mult curentului ştiinţific la care adera cel care face datarea.Conform datării prin metoda carbon 14, melcii vii au murit în urmă cu 27.000 ani!
Dacă obiectele ale căror vârstă o cunoaştem, sunt datate incorect, atunci cum am putea avea încredere în datarea unor obiecte a căror vârsta nu o cunoaştem, cum ar fi fosilele, rocile din straturile inferioare, chiar şi insectele perfect conservate in chilimbar?"
   Închei prin a face precizarea că ştiinţa nu a reuşit să demonstreze evoluţia nici din punct de vedere genetic deoarece nu poate face acea legătură de tranziţie de la ADN-ul unei specii la ADN-ul altei specii cu toate că se chinuiesc de foarte mult timp.
   Dar despre acest subiect puteţi citi de pe linkul de mai jos:
http://www.crestinortodox.ro/carte-910-81349-originea-omului-25
   Teoria evoluţionistă în acest context nu mai este plauzibilă.
   Concluzia este că suntem totuşi creaţi de Dumnezeu, pentru că despre altă civilizaţie (extraterestră) nu poate fi vorba, fapt demonstrat în categoria "Există civilizaţii extraterestre" de pe acest forum.


 5 
  : Ianuarie 24, 2010, 03:41:39 pm 
Creat de Admin - Ultimul mesaj de către Admin
    Există civilizaţii extraterestre? Ce spun unii cercetători despre acest lucru?
    Este într-adevăr o întrebare care frământă omenirea încă din secolul trecut, creând adevărate mişcari şi organizaţii legate de acest domeniu.
    Din perspectivă creştină, Biblia nu spune nimic despre aceste lucruri, însă, cum pentru unele persoane este irelevant, atunci întrebarea rămâne de actualitate.
    Totuşi... există un documentar destul de interesant pe care îl postez mai jos şi care în linii mari demonstrează faptul că sunt şanse foarte mari ca în Univers să nu mai existe planete asemănătoare cu planeta noastră, care să poată îndeplini toate condiţiile pentru a susţine viaţa.
    Pentru creştini, acest aspect este foarte important, pentru că în cazul în care chiar există civilizaţii extraterestre mai avansate tehnologic decât noi, care intră sau au intrat în contact cu civilizaţia noastră, atunci tot edificiul Bibliei este pus la îndoială, deoarece Dumnezeu spune că l-a făcut pe Adam după chipul şi asemănarea Sa.
    În concluzie, se naşte întrebarea:
        Dacă Dumnezeu este Creatorul Universului, atunci este posibil ca în inteligenţa Sa, să lase nescris un lucru atât de important pentru om, cum ar fi o altă creaţie şi să permită acelei creaţii să intre în contact cu omenirea, la un moment dat în istorie?
    Răspunsul este categoric: NU!   
    Şi atunci, ce sunt aceste fenomene UFO de fapt?
    Sunt mai multe explicaţii. Pentru un creştin acestea pot fi puse pe seama:
                        - tehnologiei secrete pentru publicul larg;
                        - dezinformare intenţionată;
                        - activităţi demonice asupra unor persoane implicate în ocultism, spiritism
                          şi alte domenii care implică paranormalul şi care prin credinţele sau
                          practicile lor devin vulnerabile şi manipulabile pentru puterile demonice.
                           
   Planeta privilegiată este un documentar, care ar trebui vizionat de orice persoană care nu se consideră ignorantă.
                        http://www.youtube.com/watch?v=RVz43VIIdkY

   Documentarul nu este complet, dar se pot viziona şi celalalte părţi de pe youtube sau găsiţi torrent-ul aici:
 http://torrents.thepiratebay.org/4853008/The_Privileged_Planet.4853008.TPB.torrent
    Iar subtitrarea din ataşament.
   

 6 
  : Ianuarie 24, 2010, 03:39:38 pm 
Creat de Admin - Ultimul mesaj de către Admin
   În secolul nostru ca şi în secolele anterioare au existat şi există mai multe doctrine şi religii care au propriile lor convingeri legate de spiritualitate.
   Toate aceste doctrine aduc practic o mărturie asupra faptului cert că în afara lumii materiale vizibile, există şi o lume spirituală populată cu fiinţe spirituale dotate cu conştiinţă proprie.
    Din acest punct pornesc toate religiile. Problema este că adevărul pare a fi umbrit datorită faptului că sunt foarte multe doctrine şi religii. Practic sunt multe căi de a experimenta această lume spirituală, însă majoritatea sunt false.
    De aici intervin conflictele de idei, însă Adevărul este unul singur.
    De fapt, contează foarte mult să putem să răspundem la nişte intrebări fundamentale pentru existeţa umană, cum ar fi:
                         1. Cine sunt?
                         2. De unde vin?
                         3. Cu ce scop trăiesc în această viaţă limitată?
                         4. De ce viaţa mea este limitată?
                         5. Dacă viaţa mea este limitată, de ce mai am conştiinţa morţii?
                         6. De ce experimentez durerea?
                         7. Şi nu în ultimul rând pentru cei ce au parcurs subiectul
                             "Creaţionism şi evoluţionism", cu ce scop am fost creat?
   Adevărul reiese din experienţele personale sau din mărturii.
   Pentru creştinii adevăraţi, relaţia cu Dumnezeu bazată pe o credinţă autentică şi o viaţă trăită în sfinţenie este suficientă pentru a lămuri acest subiect, deorece Biblia susţine că lucrurile duhovniceşti nu pot fi înţelese decât de oamenii duhovniceşti, cei fireşti nu pot înţelege lucrurile duhovniceşti.
   Celelalte persoane, însă au nevoie de dovezi, adică de mărturii, asta în cazul în care nu au avut experienţe personale şi oricum ar fi, au nevoie să ştie Adevărul privitor la această lume spirituală pentru a nu se rătăci.
   Tot cuvântul Lui Dumnezeu susţine că Isus Hristos este Calea, Adevărul şi Viaţa. Deasemenea, susţine că există o răsplată pentru viaţa pe care o trăim pe Pământ în funţie de faptele şi deciziile pe care le luăm în viaţă, mai susţine faptul că am fost creaţi în păcat şi din această cauză experimentăm durerea şi moartea şi în fine, susţine că viaţa noastră este trecătoare deoarece ea este doar un test pentru răsplata viitoare adică:
                     IADUL    sau  RAIUL
   În urma acestor teorii, creştinismul se diferenţiază cu o doctrină unică.
   Se pune însă întrebarea: oare este ea adevărată?
   Dacă se poate demonstra, că RAIUL şi IADUL există că Isus Hristos este Cel care întâmpină pe credincioşi la trecerea în moartea fizică, atunci doctrina creştină este ADEVĂRATĂ.
   Documentarul pe care îl recomand pentru cei interesaţi, arată cu ajutorul mărturiilor unor persoane care au fost în moarte clinică, faptul că Biblia este adevărată din acest punct de vedere şi faptul ca ISUS HRISTOS este Dumnezeu şi este singurul care are puterea de a judeca cine merge în Iad şi cine merge în Rai după moarte.
   Puteţi viziona o parte din acest documentar sau îl puteţi downloada de pe linkul de mai jos.

http://www.bisericamea.ro/index.php?dir=Dovezi%20ale%20existentei%20raiului%20-%20Marturii%20%28Video%29%20%28Ro%29/&file=Dovezi%20ale%20existentei%20raiului.mpg

                      http://www.youtube.com/watch?v=YvkLJgtHDI8
   Pentru a întări aceste convingeri pe care, personal eu le am o să pun o mărturie găsită pe un site românesc, cu menţiunea că sunt foarte multe cazuri similare.

   Un pensionar bucurestean a fost în ultimii ani subiectul unui sir de întîmplãri de-a dreptul incredibile pentru medicii care l-au tratat. Bolnav de cirozã hepaticã, Stefan Achim a fost internat în 1998 la Spitalul Fundeni, de unde însã medicii l-au externat la scurt timp, dîndu-i maximum sase luni de trãit. Anul acesta însã, bãrbatul si-a sãrbãtorit cea de a 72-a aniversare, sãnãtos tun. Mai mult, Achim sustine cã a trãit si experienta de moarte clinică, fiind convins cã doar în urma celor ce i s-au întîmplat cît timp creierul sãu încetase sã mai functioneze mai este acum în viatã.

“Abia mã externasem din spital si zãceam în pat, acasã”, îsi începe Achim povestirea. Pensionarul bucurestean spune cã era singur în camerã, cînd, dintr-odatã, lîngã el a apãrut o umbrã neagrã. “A apãrut apoi o luminã albã, frumoasã, cu un contur de fiintã umanã, care a alungat umbra si m-a luat de mînã. Am ajuns într-un tunel îngust, dar luminos. Pluteam prin el, iar senzatia care mã încerca este de nedescris. Mã simteam atît de bine, atît de fericit, atît de împlinit, cum nu mã mai simtisem vreodatã. Am ajuns apoi la o poartã, în fata cãreia lumina ce mã însotea mi-a spus: “Nu! E prea devreme. Întoarce-te înapoi!””povesteste Achim. Pensionarul spune cã s-a trezit imediat dupã ce i s-a spus sã se întoarcã. “Lîngã pat era sotia mea. Stãtea în genunchi si se ruga cu o lumînare aprinsã în mînã. Crezuse cã am murit”, spune pensionarul. Stefan Achim spune cã s-a ridicat din pat imediat dupã ce si-a revenit si de atunci a început sã se simtã mai bine. A început un tratament naturist cu ceaiuri si a tinut un regim alimentar sever, iar dupã aproape doi ani toate simptomele cirozei i-au dispãrut.
 
  
  
  
    
    
                            
  

Pagini: [1]
Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.10 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!