Mai 18, 2024, 05:09:02 pm *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îţi creezi un cont.

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
Noutăţi: SMF - Just Installed!
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Date, evenimente şi profeţii care demonstrează ca Biblia este adevărată  (Citit de 1560 ori)
Admin
Administrator
Începător
*****
Mesaje: 6


Vezi Profilul Adresa de email
« : Ianuarie 26, 2010, 01:40:25 pm »

   Este Biblia adevărată, ce spun profeţiile, ce spun descoperirile ştiinţifice?
   Profeţiile sunt evenimente descoperite prin revelaţie de la Dumnezeu, care se împlinesc cu acurateţe ulterior - uneori cu secole mai târziu.
  Motivul pentru care Dumnezeu ar fi declarat evenimente înainte să se întâmple este tocmai din cauza necredinţei oamenilor:
    "De multă vreme am făcut cele dintâi proorocii, din gura Mea au ieşit, şi Eu le-am vestit: deodată am lucrat, şi ele s-au împlinit.
    Ştiind că eşti împietrit, că grumazul îţi este un drug de fier, şi că ai o frunte de aramă..."
                                                                                       Isaia 48. 3-5
 Biblia face un bilanţ clar al evenimentelor care sunt profeţite şi scrise cu mult înainte ca acestea să se împlinească. În Vechiul Testament sunt peste 300 de profeţii cu privire la venirea lui Mesia, care au fost clar împlinite prin Isus Hristos, sute de ani după ce ele au fost făcute. Haideţi să aruncăm o privire peste câteva dintre ele.

a.  Mesia este născut în Betleem
Vechiul Testament
Şi tu, Betleeme Efrata, măcar că eşti prea mic între cetăţile de căpetenie ale lui Iuda, totuşi din tine Îmi va ieşi Cel ce va stăpâni peste Israel, şi a cărui obârşie se suie până în vremuri străvechi, până în zilele veşniciei.
                                                                    Mica 5:2
Împlinirea profeţiei-Noul Testament
"A adunat pe toţi preoţii cei mai de seamă şi pe cărturarii norodului, şi a căutat să afle de la ei unde trebuia să Se nască Hristosul.
"În Betleemul din Iudea", i-au răspuns ei, "căci iată ce a fost scris prin proorocul:
"Şi tu, Betleeme, ţara lui Iuda, nu eşti nicidecum cea mai neînsemnată dintre căpeteniile lui Iuda; căci din tine va ieşi o Căpetenie, care va fi Păstorul poporului Meu Israel."
                                                                                      Matei 2. 4-6
b.  Mesia este precedat de un mesager
Vechiul Testament
 "Iată, voi trimite pe solul Meu; el va pregăti calea înaintea Mea. Şi deodată va intra în Templul Său Domnul pe care-L căutaţi: Solul legământului, pe care-L doriţi; iată că vine, - zice Domnul oştirilor."
                                            Maleahi 3:1
Împlinirea profeţiei-Noul Testament
"Atunci ce aţi ieşit să vedeţi? Un prooroc? Da, vă spun, şi mai mult decât un prooroc;
căci el este acela despre care s-a scris: "Iată, trimit înaintea feţei Tale pe solul Meu, care Îţi va pregăti calea înaintea Ta."
Adevărat vă spun că, dintre cei născuţi din femei, nu s-a sculat nici unul mai mare decât Ioan Botezătorul. Totuşi, cel mai mic în Împărăţia cerurilor este mai mare decât el."
                                             Matei 10. 9-11

c. Rege, intrând în Ierusalim călare pe un măgar
Vechiul Testament
Saltă de veselie, fiica Sionului! Strigă de bucurie, fiica Ierusalimului! Iată că Împăratul tău vine la tine; El este neprihănit şi biruitor, smerit şi călare pe un măgar, pe un mânz, pe mânzul unei măgăriţe."
                                                                              Zaharia 9:9
Împlinirea profeţiei-Noul Testament
Dar toate aceste lucruri s-au întâmplat ca să se împlinească ce fusese vestit prin proorocul, care zice:
"Spuneţi fiicei Sionului: "Iată, Împăratul tău vine la tine, blând şi călare pe un măgar, pe un măgăruş, mânzul unei măgăriţe."
                                                                             Matei 21:4-5
d. Opresat şi îndurerat, totuşi tăcut înaintea acuzatorilor Lui
Vechiul Testament
"Când a fost chinuit şi asuprit, n-a deschis gura deloc, ca un miel pe care-l duci la măcelărie, şi ca o oaie mută înaintea celor ce o tund: n-a deschis gura."
                                                                            Isaia 53:7
Împlinirea profeţiei-Noul Testament
"Dar n-a răspuns nimic la învinuirile preoţilor celor mai de seamă şi bătrânilor.
Atunci Pilat I-a zis: "N-auzi de câte lucruri Te învinuiesc ei?"
Isus nu i-a răspuns la nici un cuvânt, aşa că se mira foarte mult dregătorul."
                                                                           Matei 27. 12-14
e. Mâinile şi picioarele străpunse
Vechiul Testament
"Căci nişte câini mă înconjoară, o ceată de nelegiuiţi dau târcoale împrejurul meu, mi-au străpuns mâinile şi picioarele"
                                                                           Psalmul 22:16
Împlinirea profeţiei-Noul Testament
Ceilalţi ucenici i-au zis deci: "Am văzut pe Domnul!" Dar el le-a răspuns: "Dacă nu voi vedea în mâinile Lui semnul cuielor, şi dacă nu voi pune degetul meu în semnul cuielor, şi dacă nu voi pune mâna mea în coasta Lui, nu voi crede."
                                                                            Ioan 20. 25
 
AUTENTICITATEA ISTORICĂ

  Haideţi acum să aruncăm o scurtă, dar importantă privire asupra autenticităţii istorice a Noului şi Vechiului Testament.
  Integritatea textului Noului Testament este stabilită, în primul rând, prin mulţimea copiilor manuscrise existente. Un manuscris este o copie scrisă de mână a documentelor primului secol, în contrast cu copiile tipărite.
  Există peste 24.000 de manuscrise ale Noului Testament, cel mai timpuriu fiind datat la aproximativ 40 de ani după original, iar cele mai multe la 250 - 300 de ani după original. Comparând cu alte documente, putem vedea că, de exemplu, "Iliada" lui Homer are doar 643 de copii manuscrise, apărute la 500 de ani după original.
  Integritatea Noului Testament, din acest punct de vedere, întrece cu mult alte documente ale antichităţii. Există mai multe copii, care au o acurateţe mai mare şi sunt făcute după o perioadă mai scurtă de la apariţia originalului.
  Descoperirea, făcută în 1947, a Sulurilor de la Marea Moartă au ajutat la confirmarea autenticităţii Vechiului Testament. Aceste Suluri conţineau 40.000 de manuscrise a aproape fiecărei cărţi a Vechiului Testament, care sunt cu 1000 de ani mai vechi decât cel mai vechi cunoscut până la acea dată şi, totuşi, identice în cea mai mare măsură. Aceasta demonstrează neobişnuita disciplină şi acurateţe a copiştilor Vechiului Testament, pe o perioadă de peste 1000 de ani de transmisie manuscrisă a Scripturilor.
  Pe lângă aceasta, au fost făcute multe descoperiri arheologice care confirmă autenticitatea istorică a Vechiului Testament. Nu s-a făcut, însă, nici o descoperire care să desaprobe ceva din el.
  Dar, despre aceste descoperiri arheologice şi alte descoperiri ştiinţifice importante, puteţi citi dacă sunteţi interesaţi în cartea pe care o voi ataşa mai jos, făcând precizarea că aceste datele, pot fi verificate, unele chiar pe internet.

* Petru Popovici - Biblia este totusi adevarata.pdf (437.5 KB - descărcat 315 ori.)
« Ultima modificare: Ianuarie 26, 2010, 05:22:06 pm de către Admin » Memorat
Pagini: [1]
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.10 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!