Mai 18, 2024, 03:49:09 pm *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îţi creezi un cont.

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
Noutăţi: SMF - Just Installed!
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Natura Lui Dumnezeu în modul în care este revelat în Biblie.  (Citit de 1308 ori)
Admin
Administrator
Începător
*****
Mesaje: 6


Vezi Profilul Adresa de email
« : Ianuarie 27, 2010, 09:18:55 pm »

    Există patru definiţii ale Lui Dumnezeu în Biblie. Fiindcă Dumnezeu nu poate fi definit, ele sunt incomlete. Cu toate acestea ele aruncă o lumină asupra adevăratei naturi a Lui Dumnezeu.
    Acestea sunt:
    1. "Dumnzeu este dragoste" - Aceasta este natura Lui Dumnzeu în mila Sa divină.
"Cine nu iubeşte n-a cunoscut pe Dumnezeu; pentru că Dumnezeu este dragoste."
                                                                       1 Ioan 4. 8

    2. "Dumnezeu este lumină" - Aceasta este natura Lui Dumnzeu în felul Său divin de a fi. În El nu este întuneric.
"Vestea, pe care am auzit-o de la El şi pe care v-o propovăduim, este că Dumnezeu e lumină, şi în El nu este întuneric."
                                                                       1 Ioan 1. 5

    3. "Dumnezeu este un foc mistuitor" - Aceasta este natura Lui Dumnzeu în sfinţenia Sa divină.
"fiindcă Dumnezeul nostru este „un foc mistuitor”".
                                                                        Evrei 12. 29

    4. "Dumnezeu este Duh" -  Aceasta este natura Lui Dumnzeu în esenţa Sa divină.
"Dumnezeu este Duh; şi cine se închină Lui trebuie să I se închine în duh şi în adevăr.”
                                                                        Ioan 4. 24

   Însuşirile Lui Dumnezeu, descoperă natura Sa. Însuşirile Sale nu sunt abstracte, ci sunt nişte căi sau metode, prin care este descoperită natura Sa sfântă.
   Dintre aceste însuşiri sunt:
   a. "Viaţa este atribuită Lui Dumnezeu"
"Căci, după cum Tatăl are viaţa în Sine, tot aşa a dat şi Fiului să aibă viaţa în Sine."
                                                                        Ioan 5. 26

   b. "Toată cunoştinţa este atribuită Lui Dumnezeu"
"Mare este Domnul nostru şi puternic prin tăria Lui, priceperea Lui este fără margini."
                                                                        Psalmi 147. 5

   c. "Toată puterea este atribuită Lui Dumnezeu"
"Şi am auzit, ca un glas de gloată multă, ca vuietul unor ape multe, ca bubuitul unor tunete puternice, care zicea: „Aleluia! Domnul Dumnezeul nostru cel atotputernic a început să împărăţească."
                                                                       Apocalipsa 19. 6

   d. "Umplerea Universului cu prezenţa Sa este atrinuită Lui Dumnezeu"
"Unde mă voi duce departe de Duhul Tău şi unde voi fugi departe de faţa Ta?
Dacă mă voi sui în cer, Tu eşti acolo; dacă mă voi culca în Locuinţa morţilor, iată-Te şi acolo; dacă voi lua aripile zorilor şi mă voi duce să locuiesc la marginea mării,
şi acolo mâna Ta mă va călăuzi, şi dreapta Ta mă va apuca."
                                                                       Psalmi 139. 7-10

    Dumnezeu este prezent pretutindeni, dar nu se găseşte în toate lucrurile. Dacă Dumnezeu ar fi în toate lucrurile, omul ar putea să se închine oricărui obiect, aceasta însemnând că se închină Lui Dumnezeu.
    Dumnezeu este o fiinţă spirituală, "şi cine se închină Lui, trebuie să i se închine în duh şi în adevăr".

  
« Ultima modificare: Ianuarie 27, 2010, 09:42:29 pm de către Admin » Memorat
Pagini: [1]
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.10 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!